عوارض احتمالی رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و نحوه درمان آنها:

 

عصبانیت و تحریک پذیری :

ویتامین های گروه B در مخمرهای غذایی می تواند از این عارضه پیشگیری نماید .

  آنفولانزای کتویی :

علائم آنفولانزای کتو شامل سردرد ، درد بدن ، ولع زیاد به کربوهیدراتها، ابهام مغزی و خستگی است. این علامت ها به علت تبدیل از متابولیسم بدن از قند به سوزاندن چربی است. شما به الکترولیت و ویتامین های B بیشتری از مخمر تغذیه ای احتیاج دارید. برای مشاهده مطالب قبلی در مورد آنفلوآنزای کتویی  اینجا کلیک کنید

سردرد :

این  وضعیت معمولا به علت قند خون پایین است. هنوز مغز شما کاملاً با کتوز سازگار نشده است. مدتی یک میان وعده دیگر اضافه کنید تا بدنتان با رژیم جدید سازگارتر شود و بتواند زمان بیشتری را بدون افت قند تحمل کند.

رویا :

اگر رویا یا کابوسهای شبانه را تجربه می کنید ، B1 بیشتری را از مخمرهای غذایی اضافه کنید.

نفخ :

سرکه سیب را زیاد کنید. این می تواند به افزایش نمک های صفراوی کمک کند. اما اگر نفخ شما از سبزیجات ایجاد میشود،  آنها را تغییر دهید. کاهو و اسفناج انتخاب های بهتری هستند.
نفخ می تواند از نوع خاصی از سبزیجات حاصل شود. به عنوان مثال ، خانواده کلم ها به صورت خام، در برخی افراد ایجاد نفخ میکنند.
بیشتر سبزیجات خانواده کلم ها را باید بخارپز یا حتی پخته صرف کرد که باعث تقویت مواد مغذی موجود در آن سبزیجات می شود.

یبوست :

این می تواند به علت مصرف گوشت یا پنیر زیاد باشد. سبزیجات و پتاسیم را افزایش دهید. مصرف آب قلم و پودر موسلیوم یا اسفرزه مفید است. اگر در حال حاضر به مقدار زیادی سبزیجات مصرف می کنید ، ممکن است لازم باشد انواع سبزیجات مصرف شده را تغییر دهید
اضافه کردن سبزیجات بیشتر پخت شده می تواند به دستگاه گوارش شما کمک کند. با این حال ، در برخی موارد ، سبزیجات بسیار زیاد است که می تواند باعث یبوست شود.

 سفتی عضلات :

یک مکمل پتاسیم اضافه کنیددر این زمینه پودر تارتار البته _ با آشنا بودن به نحوه مصرف آن _  کمک کننده است. مطمئن شوید که به مقدار کافی سبزیجات سرشار از پتاسیم دریافت می کنید. ممکن است کمبود منیزیم و بندرت کمبود سدیم علل گرفتگی عضلات باشد.

تپش قلب :

وقتی بدن شما قندهای ذخیره شده را دفع میکند ، مقدار زیادی آب از دست می دهید و این مواد معدنی را از بین می برد. پتاسیم بیشتری اضافه کنید. یعنی باید مصرف الکترولیت، سبزیجات و آب قلم را بیشتر کنید.

 بوی بد تنفس :

اگر نفس شما بوی آمونیاک دارد ، پروتئین را دوباره کم کنید و سالاد بیشتری را در رژیم غذایی خود اضافه کنید. برای کمک به هضم می توانید کمی سرکه سیب نیز اضافه کنید.

 بوی بد بدن :

پروتئین خود را کاهش داده و اطمینان حاصل کنید که سبزیجات زیادی مصرف می کنید. خوب هیدراته بمانید. یعنی نه تنها آب بیشتری را اضافه کنید ، بلکه الکترولیتهای بیشتری نیز اضافه کنید( که می تواند از سبزیجات باشد).
استحمام روزانه در اوایل رژیم به کاهش این عوارض کمک میکند.
بیشتر مواقعی که شخصی با این شکایت به ما مراجعه می کنند ، می فهمیم که آنها مطابق آنچه که در سایت توصیه می کنیم ، روزه سالم کتو و روزه متناوب را انجام نمی دهند.

 احساس سرگیجه :

این به این معنی است که به نمک بیشتری نیاز دارید (نمک دریایی).

 خستگی :

ویتامین B1 و B5 بیشتری مصرف کنید. مخمر تغذیه ای این ویتامین های گروه B را نیز فراهم می کند.

تغییرات چرخه قاعدگی :

مطمئن شوید که به مقدار کافی مواد غذایی و مقدار مناسب سبزیجات تازه مصرف می کنید. اگر به شدت ورزش می کنید ، در حالی که بدن شما در حال تطابق با رژیم جدید است، فعلا در اوایل رژیم آن را کم کنید.

 ریزش مو :

کالری دریافتی خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی مواد غذایی پر از مواد مغذی دریافت می کنید. ممکن است شما نیاز به افزایش پروتئین خود داشته باشید. بعضی اوقات به مواد معدنی بیشتری نیز احتیاج دارید.

 احساس گرسنگی و ولع به کربوهیدراتها :

به غذای خود چربی بیشتری اضافه کنید. این حالت معمولاً پس از انتقال کامل بدن به کتوز برطرف می شود. شما همچنین ممکن است نیاز به افزایش سبزیجات خود داشته باشید.

 افزایش کلسترول خون :

البته این یک یافته آزمایشگاهی و گذرا است . کلسترول در سلولهای چربی وجود دارد. با کاهش وزن ، کلسترول را از سلولهای چربی خود رها می کنید. به همین دلیل است که کلسترول شما می تواند حداقل هنگام شروع کار به طور موقت بالا رود
با این حال ، بیشتر افراد متوجه می شوند که کلسترول آنها در مجموع و در نهایت کاهش می یابد.

منبع مطالب فوق: سایت دکتر اریک برگ