اهمیت دور شکم و نحوه اندازه گیری آن

دور شکم و نحوه اندازه گیری آن

دور کمر شما سرنخ است برای اینکه آیا شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا و کلسترول بالا  هستید ؟ یا خیر؟

برای گرفتن اندازه گیری دقیق سرپا بایستید، سپس نوار را در وسیع ترین قسمت شکم خود ، کمی بالاتر از  ناف  خود بپیچید. اندازه گیری نوار باید به آرامی  انجام شود

پس از اندازه گیری صحیح نوار ، به آرامی نفس بکشید و سپس اندازه گیری را در بازدم انجام دهید

اندازه گیری را دو یا سه بار انجام دهید 

مراقب باشید که نوار اندازه‌گیری دور کمر و شکم‌تان نه خیلی شل و نه خیلی سفت باشد، و مطمئن شوید که نوار را کج دور کمرتان نپیچیده باشید

  • دور کمر بالای ۹۴ سانتی‌متر (۳۷ اینچ) در مردان و دور کمر بالای ۸۰ سانتی‌متر (۳۱/۵ اینچ) در زنان با خطر بیشتر دچار شدن به مشکلات سلامت همراهی دارد.
  • اگر دور کمر مردان به بالای ۱۰۲ سانتی‌متر (۴۰ اینچ) سانتی‌متر و دور کمر زنان به بالای 88 سانتی‌متر (۳۴/۵ اینچ) برسد، به گروه بسیار پرخطر وارد می‌شوند.
  • در ایالات متحده امریکا، اندازه دور کمر بیش از ۱۰۲ سانتی متر در آقایان، و اندازه بیش از ۸۸ سانتی متر در خانمها برای تعریف چاقی شکمی به کار برده می شوند.
  • در اروپا حداکثر اندازه استاندارد برای دور کمر در مردان ۹۴ سانتی متر و در خانمها ۸۰ سانتی متر در نظر گرفته میشود.
    نسبت دور کمر به قد:
    با تقسیم کردن اندازه دور کمر به قد، یک اندکس دیگر برای ارزیابی سلامت فرد، بدست می آید. این اندکس، معیار دقیق تری برای ارزیابی سلامت در ورزشکاران حرفه ای می باشد؛ به خصوص در افرادی که بدن سازی انجام می دهند و توده عضلانی بیشتری دارند.
  • نسبت دور کمر به قد زیر ۵۰%، به طور کلی بیانگر سلامت فرد است.