رژیم کتوژنیک، درمان ایدآل برای دیابت نوع ۲
رژیم کتوژنیک، درمان ایدآل برای دیابت نوع ۲

دکتر جیسون فونگ نفرولوژیست کانادایی است. او یک متخصص برجسته در زمینه روزه داری متناوب و رژیم LCHF ، به خصوص برای درمان مبتلایان به دیابت نوع 2 می باشد.

متن زیر ترجمه فایل ویدئویی ارائه شده است.

بله، من بیماران را در مرحله دیالیز درمان کرده ام. و این برای من بسیار سخت است که بیماران را در این مرحله پیشرفته از بیماری ببینم. آنها بسیار مریض میشوند.
اما در واقع دیابت یک بیماری برگشت پذیر است.
و این چیزی است که من مدتی پیش متوجه شدم.
چیزی که باید فهمیده بشه این است که این یک بیماری پیشرفت کننده نیست .
و ما اغلب به بیمارانمان میگوییم که بیماری شما یک بیماری مزمن پیشرونده است. من این را به بیمارانم نمیگویم. در مراکز دیابت آمریکا یا استرالیا به بیماران گفته میشود که بیماری شما یک بیماری مزمن پیشرونده است و شما باید بقیه عمرتان را با آن سر کنید. و باید به آن عادت کنید، اما واقعا این ساده نیست.

اما ما بیمارانی داریم که با کم کردن وزن، تغییر سبک زندگی، افزایش ورزش، واقعا دیابتشان بهتر شده است.
خوب آیا این تصور که دیابت یک بیماری مزمن پیشرونده است باز هم باقی میماند؟ واقعا این درست نیست.
 
این بیماری واقعا درمان میشود، اما چطور؟
واقعیت این است که داروها کار زیادی برای این بیماری انجام نمیدهند .
چون دیابت نوع دو بیماری ناشی از مقاومت به انسولین بالاست،
اگر شما مقاومت به انسولین بالایی داشته باشید ، باعث افزایش قند خونتان میشود. اما این علامت بیماری است، یک symptom است، disease در واقع انسولین بالاست، نه قند بالا، درمان های ما غالبا قند خون را هدف قرار می‌دهند. خوب این موثر نیست.
مثل این است که شما در درمان عفونت باکتریال پا، به جای درمان آنتی بیوتیکی و درمان عامل ایجاد کننده بیماری، فقط علامت درمانی کنید و تب ودرد بیمار را درمان کنید، بیماری مرتب بدتر میشود. و این کاریست که ما با دیابت نوع دو انجام میدهیم. به جای درمان مقاومت به انسولین بالا، قند خون بالا رفته را درمان میکنیم. و به این ترتیب بیماری همچنان در حال پیشرفت است. و می‌بینید که بعد از یک دوره ده یا پانزده سال، ابتدا با یک دارو شروع میکنید، سپس دو دارو، سپس سه دارو و در نهایت می‌رسید به انسولین. ابتدا با یک واحد و در نهایت می‌رسید به صد واحد . و مدام بیماری شما بدتر میشود.

درمان ایده آل برای دیابت 

حتی اگر قند خون شما کنترل بوده، می‌بینید که بیماری پیشرفت کرده است. علت این است که شما عامل اولیه که مقاومت به انسولین بوده را درمان نکرده آید.
بیمارانی که شروع به وزن کم کردن کرده اند، و ورزش میکنند، و کربوهیدرات و شکر را کنار گذاشته اند، واقعا مقاومت به انسولین شان درمان شده است. و قند خونشان پایین می اید، که بسیار متفاوت است از درمان صرف قند خون بالا.

اگر شما بیماری مثل الکلیسم را در نظر بگیرید، درمان آن قطع الکل است، اما دادن الکل ، چیزی است که آنها میخواهند، اما بیماریشان بدتر میشود،
درمان دیابت با این رژیم مثل قطع الکل در بیمار مبتلا به الکلیسم است.

دادن انسولین به بیمار دیابتی مثل دادن الکل به بیمار الکلی است. شما با دادن انسولین به او بیماری او را بدتر میکنید. آنها دوباره افزایش وزن پیدا میکنند. و این قسمت عجیب ماجرا است. بیماران به ما می‌گویند که با مراجعه به پزشکان و دریافت دوباره انسولین، پنج کیلو، و ده کیلو و بیشتر اضافه وزن پیدا کرده اند.

این عجیب نیست، چون این انسولین است که عامل افزایش وزن بوده است. به آنها توصیه میکنند که ورزش کنند. اما مشکل آنها ورزش نکردن نبوده است، بلکه مشکل انسولین بالا بوده که درمان نشده است.
 
واقعیت این است که دیابت نوع دو یک بیماری تغذیه ای است. این بیماری ناشی از مصرف شکر زیاد است. و درمان آن حذف شکر است. اولین کاری که باید کرد حذف شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده که همان شکراست میباشد. مثل نان و ماکارونی که از زنجیره قند ساخته شده اند و تبدیل به شکر میشوند.

شما در رژیم کتوژنیک با قطع شکر انسولین را کم میکنید، اما چربی ها و پروتئین همچنان آن را مقداری بالا نگه میدارند. ما بیمار را روی برنامه روزه داری متناوب یاintermittent fasting قرار میدهیم. وقتی بدن در حالت روزه قرار میگیرد شروع به سوزاندن قند خودش میکند. قند بدن پایین می اید، و انسولین نیاز نیست. و در غیاب انسولین بدن شروع به سوزاندن چربیهایش میکند و این عالی است. این چیزی است که ما میخواهیم.
میدانید که بسیاری از افراد در دنیا روزه می‌گیرند. مسلمانان، هندوها بودایی‌ها و مسیحیان. به خاطر مزایای فوق العاده ای که دارد.تمام ادیان بزرگ دنیا برنامه روزه داری را برای پیروان خود دارند. هدف تمام این ها کاهش انسولین است . چیزی که هدف ما هم برای درمان دیابت است.

روزه هم قند خون و هم انسولین را کاهش میدهد.
همچنین تفاوت زیادی است بین روزه و قحطی یا starvation چون روزه فرایندی تدریجی و آگاهانه است. و فرد انرژی زیادی در آن دارد.

موضوع بسیار جالب این جاست که روزه از حالت starvation و قحطی‌زده گی بسیار متفاوت است. شما در روزه انرژی بسیاری دارید. وقتی شما روزه میگیرید اتفاقات زیادی در بدنتان فعال میشوند. به عنوان مثال سطح هورمون رشد بالا میرود تا به حفظ توده عضلانی کمک کند و فقط چربیها سوزانده شوند.
هورمون ادرنالین بالا میرود تا شما انرژی زیادی داشته باشید و چربیها سوزانده شوند، چون با محاسبه چربی های ازاد، سطح آنها در روزه داری بالا میرود. چون چربیها میسوزند. خوب شما چربیهای تان را میسوزانید و انرژی بسیار بالا دارید. بسیار خوب. این در واقع درمان کامل بیماری شماست.