خستگی ادرنال در رژیم کتوژنیک

خستگی ادرنال در رژیم کتوژنیک

مشکل خستگی ادرنال  یک مشکل شایع مربوط به رژیم های کم کربوهیدرات ، پالئو، و کتوژنیک است. علایم آن شامل خستگی، بیخوابی، اضطراب و تحریک پذیری و ضعف و بی حالی بعد از ورزش کردن است. در سال های قبل به  عنوان کتو فلو یا اتکینز فلو  گفته میشد و برای درمان آن توصیه به افزایش مصرف کربوهیدرات‌ها میشد.

جستجوی واژه " خستگی ادرنال در رژیم کتوژنیک " در گوگل بیشتر از 371000مورد را برایتان باز میکند، در حالی که در پاب مد این مقدار کمتر از پنج مورد است!

چرا؟ پاسخ این است که خستگی ادرنال  که مربوط به رژیم کتوژنیک است در کتاب های پزشکی تحقیقات کمی در مورد آن انجام شده است. اما این به معنی این نیست که این مشکل وجود ندارد!

در واقع همه ی علایم مربوط به خستگی ادرنال در رژیم کم کربوهیدرات با مصرف سدیم ، به صورت نمک دریا،  بهبود می یابد.

چگونه کتوز باعث تغییر نیاز شما به سدیم میشود؟
بعد از گذشت چند هفته از رژیم کتوژنیک، با تطابق بدن با رژیم کتو، تغییرات اساسی در بدن اتفاق می افتند:
۱. چربی ( کتون های تولید شده از چربیها) جایگزین قند به عنوان سوخت اولیه بدن میشوند.
۲. حساسیت بدن به بسیاری از هورمون ها، مثل انسولین، لپتین و هورمون های تیروئیدی بهبود می یابد.
۳. کلیه ها شروع به دفع سدیم به جای ذخیره آن میکنند.

برای اون تعداد از ما که مستعد احتباس سدیم هستند ، ( برای مثال نفخ، فشار خون بالا، نارسایی قلبی، ادم، تورم زانو)، دارند، این دفع سدیم ناشی از رژیم کتوژنیک براشون نعمت بزرگیست.

اما با دفع آب و سدیم از بدن در هفته های اول رژیم کتوژنیک، باید تعادلی بین میزان سدیم دریافتی و میزان سدیم دفع شده از بدن ایجاد بشود تا جریان خون مناسب حفظ شود. در این مرحله تطابق با کتو، اگر میزان سدیم دریافتی از رژیم غذایی محدود باشد، مغز و کلیه هایتان به غدد فوق کلیه پیغام میدهند که آلدوسترون و کورتیزول ترشح کنند.
این بدین معناست که ترکیب رژیم کتوژنیک با محدودیت نمک معادل استرس و فشار برای غده فوق کلیوی( ادرنال ) است.
میزان مطلوب سدیم دریافتی در رژیم کتوژنیک :
در طی سالهای اخیر پیشنهاد ما برای میزان مناسب سدیم دریافتی در رژیم کتوژنیک، برای پیشگیری از بروز علایم " کتوفلو" ۵ گرم در روز است. ( ۳ گرم بصورت غذا و ۲ گرم بصورت الکترولیت ). این مقداری که ما در مطالعات دراز مدت به دست آورده این در مطالعه اخیر دانشمندان کانادایی نیز ثابت شده است.

برای افراد مختلف ممکن است این میزان کمی تفاوت داشته باشد، برای مثال:
۱. افراد با فشار خون بالا یا احتباس مایعات، که این علایم آنها بعد از دوره کتواداپتیشن هم باقی است، و خصوصا اگر داروی دیورتیک هم مصرف میکنند، نباید سدیم مصرفیشان بیشتر از ۳ گرم در روز باشد. تا زمانی که این علایم فشار خون بالا و احتباس مایعشان کم کم از بین رفته و داروهایشان را قطع کنند.
۲. بیمارانی که بصورت روتین داروهای NSAID مثل بروفن مصرف میکنند، چون این داروها ترشح سدیم توسط کلیه را بلوک میکنند، بیشتر به سدیم حساس اند، و فشار خونشان بالاتر است، باید سدیم دریافتی‌شان کمتر باشد.
۳. فعالیت بدنی بالا در هوای گرم باعث میشود که سدیم بیشتری از طریق تعریق دفع شود، در این موارد باید مصرف سدیم دریافتی بیشتر از ۵ گرم در روز باشد.
مقدار سدیم برابر همان مقدار نمک نیست !
1 قاشق چایخوری نمک برابر 5 گرم نمک است ، که معادل 2.3 گرم سدیم است ( باقیمانده آن کلراید است. )
تعصب زیادی در جریان پزشکی جاری در دنیا در مورد رژیم کتوژنیک و مقدار مصرف نمک روزانه وجود دارد. غالب پزشکان و متخصصین تغذیه طوری تربیت شده اند که از هر دو مورد فوق ترس دارند. اگر ما دیدگاه بازاریابی داشته باشیم و هوشمندانه به این قضیه نگاه کنیم، با بلند گو به همه اعلام میکنیم که کربوهیدرات مصرف کنید تا کتون ها از بین بروند و خستگی تان از بین برود! و این برای ما یک برد استراتژیک میشد!
اما تحقیقات خود ما و همچنین تحقیقات بسیار با کیفیت انجام شده باعث شده تا ما واقعیت علمی درست را بپذیریم هر چند از  لحاظ استراتژیک و سرمایه گذاری به ضررمان باشد.
کتوز تغذیه ای به نفع شماست. کتون ها به عنوان سوخت مزایای فراوانی برایتان خواهند داشت، همچنین اثرات درمانی زیادی فراهم میکنند که نمی‌توانیم از آنها چشم پوشی کنیم، فقط باید برای بهره بردن از آنها مقدار سدیم دریافتی تان را کمی افزایش دهید تا بدنتان به تعادل جدیدی از سدیم و پتاسیم برسد.
 این پرسش را از خودتان بپرسید :

اگر کتوز تغذیه ای باعث بهبود پاسخ ایمنی من بر علیه استرس های اکسید کننده میشود، و اثر زیادی بر روی افزایش طول عمر کرم ها و موش های آزمایشگاهی شده است ( ۱۳ تا ۲۶ درصد بیشتر) چرا باید همه این مزیت ها را کنار بگذارم، فقط برای اینکه بتوانم شکر و کربوهیدراتهای دستکاری شده بخورم؟
موضوع خستگی ادرنال گاهی اوقات باعث ترس افراد از رژیم کتوژنیک میشود، اما درک این تغییرات الکترولیت و مواد معدنی باعث رفع این مشکل میشود.

منابع:

https://www.virtahealth.com/blog/sodium-nutritional-ketosis-keto-flu-adrenal-function

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/adrenal-fatigue-is-it-real