رژیم کتوژنیک و بیماری کرونا

رژیم کتوژنیک و بیماری کرونا (دکتر برت از مدیران دکتر دایت).

توجه: این ویدئو فقط جنبه اطلاعات عمومی دارد و نباید مبنای درمان و معالجه بیماری قرار گیرد

در این زمان که به صورت بی سابقه و بی نظیر تمام دنیا سعی می کند نوعی امید از چگونگی پیشگیری یا درمان عفونت جدید کورونا پیدا کند ، توجه زیادی به رژیم غذایی و  تغذیه می شود.

سؤالات زیادی مطرح است که آیا رژیم کتوژنیک می تواند از عفونت کورونا ویروس یا از عوارض آن جلوگیری کند؟
بدیهی است که فعلا هیچ مطالعه ای در مورد نقش تغذیه در این نوع جدید کورونا وجود ندارد.
اما مطالعاتی وجود دارد که می توانیم از آن استفاده کنیم و بگوییم چگونه سیستم ایمنی بدن ما را تحت تأثیر قرار می دهد؟ و چگونه ممکن است این بیماری را تحت تأثیر قرار می دهد
مطالعه ای در سال 1930 وجود دارد که محققان نقش رژیم غذایی کتوژنیک را برای درمان عفونت ادراری مورد بررسی قرار دادند. بنابراین این اولین بار نیست که نقش رژیم غذایی در عفونت ها مطرح می شود.
اما این یک داستان کاملاً متفاوت است ، یک عفونت کاملاً متفاوت.
اکنون، هیچ شکی در مورد آن وجود ندارد که آنچه ما می خوریم می تواند بر سیستم ایمنی بدن ما تأثیر بگذارد. .
اخیرا یکی از مطالعاتی که مورد توجه بسیاری قرار گرفته است ، یک مطالعه در موش هایی است که با ویروس آنفولانزا تلقیح شده اند. در این مطالعه نیمی از موش های رژیم غذایی استاندارد گرفتند ، و نیمی از آنها رژیم کتوژنیک.
مشخص شد در موش هایی که رژیم کتوژنیک را داشتند عملکرد سلول T در ریه های آنها بهبود می یابد و آلودگی به ویروس آنفولانزا را کاهش می دهد.
این یک مطالعه جالب است.
بنابراین این مطالعه بسیار اطمینان بخش بود ، اما در موش ها انجام شد. کتوز در موش ها ممکن است متفاوت از کتوز در انسان باشد همچنین سیستم ایمنی بدن ، عملکرد سیستم ایمنی ، عملکرد ریه ، پاسخ به ویروس ها  همه در موش ها تا انسان ها تفاوت دارند

اکنون شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد کتونها می توانند التهاب را مهار کنند. از طرفی ابتلا به عفونت کروناویروس یک واکنش التهابی شدید می باشد.
بنابراین مهار آن که به طور بالقوه می تواند سودمند باشد ، هیچ مدرکی برای گفتن این موضوع به روشنی وجود ندارد. اما به لحاظ نظری می تواند مطرح باشد.

با این حال ، مساله دیگر ، که  شواهد نشان می دهد  یکی از بزرگترین عوامل خطر برای عوارض ناشی از ویروس کرونا است ، دیابت نوع دو یا قند خون بالا است.
شواهد قدیمی تر ، نشان می دهد که عفونت بعد از جراحی یا زخم پای دیابتی و یا هر نوع عفونت دیگر  در بیماران با قند خون بالا با ریسک بالاتری همراه است.
بنابراین منطقی است که کنترل قند خون از اهمیت ویژه ای برخوردار است
اما بهترین رژیم غذایی برای کنترل قند خون چیست؟ خوب ، اکنون با شواهد و مدارک بسیار خوبی می دانیم که رژیم کتوژنیک موثرترین مداخله غذایی برای کنترل قند خون و عادی سازی قند خون است. بنابراین با این دلیل به تنهایی ، به ویژه اگر دیابت دارید یا کنترل قند خون غیر طبیعی است ، منطقی است ، تا این نوع  رژیم حفظ را کنید.
حال نکته جالب دیگر این است که چه موقع باید رژیم غذایی کتوژنیک را شروع کنید.
در هنگام عفونت حاد  زمان مناسبی برای شروع رژیم کتوژنیک نیست زیرا یک دوره انتقال و احتمال آنفولانزای کتویی وجود دارد
اما اگر فرد سالم باشد دلیلی نمی بینم که چرا نباید این کار را انجام داد.
حال ، خلاصه اینکه من نمی توانم اثبات کنم خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد یا خطر عارضه را کاهش می دهد. اما شواهد معنی دار به اندازه کافی وجود دارد. منظورم این است که هر رژیمی تمام مواد مغذی و مواد معدنی مورد نیاز را به شما بدهد و پروتئین و انرژی لازم را داشته باشد و قند خون شما را کنترل کند مطمئناً در این زمان مانند یک رویکرد خارق العاده به نظر می رسد.
بنابراین اگراز قبل در حال رژیم کتوژنیک هستید ، نگران آن نباشید. آنچه را که انجام می دهید ادامه دهید و دارید کار خیلی خوبی انجام میدهید.
اگر شما شروع به رژیم غذایی کتوژنتیک کرده اید و احساس خوبی دارید. در این مرحله دلیلی وجود ندارد آنرا ادامه ندهید.
در این مدت، برای بدیهی ترین و مهمترین موارد شامل رعایت بهداشت فردی با شستن دست با خواب مناسب ، گرفتن هوای تازه و انجام کمی ورزش ، مراقبت از خود ، مراقبت از دیگران ، اولویت بندی کردن کارها برنامه داشته باشید.
اگر با هم کار کنیم ، به عنوان یک کشور ، به عنوان یک جامعه ، به عنوان یک خانواده ، همه ما می توانیم از این بحران عبور کنیم.
از خود مراقبت کنید ، از دیگران مراقبت کنید ، و به خصوص مراقب ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در خط مقدم و سیستم مراقبت های بهداشتی باشید که سعی در مبارزه با این بیماری همه گیر دارند.
بسیار از شما متشکرم

 

مقالات مرتبط: