اثرات رژیم کتوژنیک بر روی مغز

ویدیویی با موضوع اثرات رژیم کتوژنیک بر روی مغز

در این ویدئو به صورت کاملا تخصصی تاثیرات کتون ها بر روی مغز نشان داده شده است ، با توجه به اینکه ویدئو به زبان انگلیسی است، متن ترجمه ی ان جهت کمک به درک بهتر موضوع، ارائه میشود.

"هک شدن"مغز توسط رژیم کتوژنیک!

امروزه رژیم کتوژنیک به عنوان روش سالم برای کاهش وزن در میان مردم در حال گسترش است، اما غالب افراد از اثرات بالقوه ان بر روی مغز غافل هستند.

کتونها که در این رژیم از سوخت و ساز چربیها ایجاد میشوند،

اثرات زیادی بر روی قدرت حافظه، تمرکز و افزایش قدرت شناختی دارند.

این اثر غیر مستقیم کتون ها باعث hack شدن مغز میشود!

کتونها بە عنوان سوخت موشکی برای مغز عمل میکنند.

در مقایسە با گلوکوز یا قندسادە کە سوخت معمولی سلولهای مغزی است،کتون سوختی است بسیار موثر که از متابولیسم ان در بدن مواد اضافی و سمی کمتری در مغز تولید میشود

همچنین متابولیسم ان اکسیژن کمتری مصرف میکند.

علت اصلی بهبود عملکرد مغز در مصرف کتون ها این است که تنفس سلولی بهبود مییابد، و عملکرد میتوکندریایی تنظیم میشود.

به این معنی که این سوخت جایگزین نه تنها یک ژنراتور قدرتمند به مغز اضافه میکند، بلکه به رشد ژنراتورهای جدید کمک میکند تا انرژی بیشتری در مغز تولید شود.

دکتر "دیوید پرلماتر"در کتاب پر فروش خود با عنوان"grain brain" بیان میکند که وقتی مغز از گلوکوز استفاده میکند، مواد اضافی مثل گلوتامات تولید میشود.

گلوتامات یک نوروترانسمیتر است کە باعث تحریک زیاد سیستم عصبی و در نتیجه ابهام و ناتوانی مغز در تمرکز میشود.

تحقیقات بر روی کتون ها نشان داده است که استفاده مغز از کتونها منجر به ایجاد فرایندهایی برای تبدیل گلوتامات به گلوتامین میشود.

گلوتامین ماده پیش ساز گابا است ،گابا مهمترین نوروترانسمیتر مهار کننده در سیستم عصبی است. و باعث بهبود تمرکز و عملکرد شناختی مغز میشود.

دانشمندان با بررسی اثر کتون ها در بیماران مبتلا به الزایمر ،دریافته اند که کتون ها میتوانند به قسمت هایی از مغز بروند که گلوکوز به علت مقاومت به انسولین نمیتواند به این قسمتها دسترسی پیدا کند

حتی در افراد سالم هم، مقاومت جزئی به انسولین میتواند منجر به کمبود انرژی و افت عملکرد مغز شود.

اما مسیر متابولیکی که توسط کتون ها باز میشود، میتواند مشکل وابستگی به انسولین را دور زده و با تقویت این مناطق از مغز، باعث بهبود حافظه و تمرکز و شناخت شود.

وقتی که ما در باره کیفیت هر نوع متابولیسم هوازی صحبت میکنیم، باید مقدار اکسیژن مصرفی را در نظر بگیریم،

یکی از دلایل هک شدن مغز در این رژیم مربوط است به بهبود نسبت انرژی تولید شده به اکسیژن دریافتی. به این معنی که در فرایند تولید انرژی توسط کتونها با مصرف اکسیژن کمتر،ATP بیشتری در مقایسه با گلوکوز، تولید میشود.

دکتر دومینیک اگوستینو مطالعات زیادی بر روی مصرف اکسیژن مغز در سوخت کتونها انجام داده است .او دریافت که کتونها به علت کفایت و بازدهی بالای اکسیژنی که ایجاد میکنند، کیفیت متابولیسم مغز را بالا میبرند

وی دریافت که طول زمان breath hold یعنی حبس نفس، در مصرف کتونها افزایش می یابد.

یک مثال بسیار جالب در این مورد، غواصان هستند.

غواصان با رژیم کتوژنیک، مدت زمانی که در زیر اب نفسشان را نگه میدارند تقریبا دو برابر بوده است!

این موضوع به طرز عجیبی بیانگر بازدهی زیاد اکسیژن در رژیم کتوژنیک است.

اینها فقط تعداد محدودی از فواید رژیم کتوژنیک برای مغز است.