جایگاه قهوه بولت پروف در رژیم کتوژنیک

جایگاه قهوه بولت پروف در رژیم کتوژنیک
قبل از اینکه به موضوع بولت پروف بپردازیم، مختصر ی در باره رژیم کتوژنیک توضیح دهیم. رژیم کتوژنیک یک برنامه غذایی با چربی بالا، پروتئین متوسط و کربوهیدرات کم است. برنامه کتوژنیک سالمی که ما توصیه میکنیم به صورت زیر است :
70% چربی
20% پروتئین
5% کربوهیدرات

مزایای رژیم کتوژنیک چیست؟
به علت اینکه چربیها تنها منابع غذایی هستند که انسولین را بالا نمیبرند، سطح انسولین بدن کاهش می یابد، و این موضوع باعث کاهش وزن و بهبود وضعیت بدن میشود.
انسولین با کاهش قند خون و تبدیل قند اضافه بدن به چربی ،به بدن شما اجازه نمی‌دهد تا از چربیهایش استفاده کند. بنابراین اگر شما انسولین بالا داشته باشید نمیتوانید  چربی‌های بدنتان را بسوزانید. این مشکل عمده اکثر رژیم‌های غذایی معمولی است.

 تاریخچه بولت پروف:
بولت پروف در ابتدا توسط Dave Asprey ساخته شد. با ترکیب قهوه، کره حیوانی و روغن brain octane، یک نوع روغن رنجیرهMCT که خیلی سریع متابولیزه میشوند. روغن نارگیل و روغن MCT دارای چربی omega3 هستند و نیاز ی ندارندکه توسط کبد تجزیه شوند. بنابراین خیلی سریع وارد جریان خون میشوند. بدن میتواند خیلی سریع آنها را به کتون تبدیل کند. و برای تامین انرژی از آن استفاده کند.

مصرف بولت پروف به عنوان وعده صبحانه میتواند برای بدن کتون فراهم کند که باعث مزایای زیر میشود:

 •  چربی سوزی
 •   انرژی کافی
 •   احساس سیری طولانی
 •  افزایش قدرت تمرکز

آیا بولت پروف باعث تسریع کاهش وزن میشود؟
برخلاف چیزی که گفته میشود، بولت پروف باعث تسریع کاهش وزن نمیشود. بلکه حتی بعد از تطابق با کتو روند کاهش وزن را کم می‌کند.
چند دلیل برای این مسئله وجود دارد، اول اینکه مصرف هر گونه قهوه با چربی و پروتئین بالا در هر فردی، مخصوصا  اگر آن فرد در رژیم کتوژنیک  نباشد، باعث افزایش وزن می‌شود.
مصرف بولت پروف در رژیم کتوژنیک باعث میشود بدن شما قادر به مصرف چربیهای خودش نباشد.  در رژیم کتوژنیک هدف این است که بدن از چربی‌های خودش کتون تولید کند،
اما مصرف چربی اضافه در رژیم غذایی بدن را از این هدف دور میکند.

 آیا  لازم است که بولت پروف را به رژیم غذایی تان اضافه کنید؟
باید گفت که برای قدم اول جهت تطابق با کتو، بله. اقدام مفیدی است.
برای افراد در اوایل رژیم، مصرف بولت پروف  به جای وعده صبحانه، باعث میشود بدون احساس گرسنگی، تا وعده نهار ادامه دهید. و این گام مهمی در شروع روزه داری متناوب است. شما میتوانید وعده صبحانه تان را کم کم عقب بیندازید تا زمانی که کامل آن را حذف کرده و دو وعده داشته باشید.
خوب، قدم بعدی چیست؟
همانطور که گفته شد، هر قدر که بدنتان با کتو تطابق پیدا کرد و قادر به سوزاندن چربی‌های خودش شد، نیاز به چربی غذایی کاهش پیدا می‌کند. حتی شاید مصرف چربی اضافه، باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود، چون بیشتر از نیاز واقعی بدنتان است. و به این ترتیب شما به تدریج نیاز کمتری به بولت پروف خواهید داشت.

چطور بفهمیم که بدنمان با کتو تطابق پیدا کرده است؟

 •  آیا در رژیم احساس راحتی میکنید؟
 •  آیا میتوانید یک بازه طولانی را بدون خوردن چیزی و بدون احساس گرسنگی بگذرانید؟
 •  آیا ولعتان به شیرینی و کربوهیدرات‌ها از بین رفته است؟
 •  آیا انرژی کافی دارید؟
 •  آیا بعد از وعده غذایی احساس خستگی و ضعف دارید؟

  وقتی به این نقطه رسیدید میتوانید کره و روغن نارگیل را با مقدار خیلی کم خامه جایگزین کنید. به این ترتیب شما میتوانید وعده صبحانه را بدون ترشح انسولین رد کنید.

 در ادامه متن ترجمه ویدئوی دکتر برگ در مورد قهوه بولت پروف ارائه میشود: 

بولت پروف چیست؟ بولت پروف قهوه ایست که کره یا روغن نارگیل به اون اضافه میشه و شما اون روز صبح ها می نوشید.

مثل یک جایگزین وعده غذایی و چربی اون به شما کمک میکنه که اون بازه زمانی رو بگذرونید، چربی به شما کمک میکنه تا بدون احساس گرسنگی و ضعف یک وعده را حذف کنید و به این ترتیب شما می توانید دو وعده در روز غذا بخورید و این خیلی خوبه.

قهوه بولت پروف باعث میشه که مقدار خیلی جزئی انسولین ترشح بشه. آن هم به خاطر تحریک شدن معده است

چربیها تحریک انسولین ندارند اما با تحریک معده هورمونهایی ترشح میشوند که انسولین کمی ترشح میشود. و این ایده خوبی برای شروع روز است.

البته شما مجبور نیستید این کار را بکنید اما این میتونه یک ایده خوب باشه.
وقتی که بدن شما با کتو تطابق پیدا کرد، شما می توانید بازه زمانی بیشتری را بدون خوردن چیزی و بدون احساس گرسنگی بگذرانید .

ولع شما به شیرینی ها از بین میرود و انرژی شما بسیار بیشتر میشود.

شما بعد از خوردن آن خسته نمیشوید، شما نیاز به خوردن شیرینی پیدا نمی کنید، سپس ممکنه که لازم باشه شما کره را جایگزین کنید، یعنی این که این کره و روغن نارگیل را با  خامه جایگزین کنید.

میزان ترشح انسولین خیلی کمتر میشه و به این ترتیب شما هیچ ترشح انسولینی در این بازه نخواهید داشت، و میتونید از وعده صبحانه به وعده نهار بروید و هیچ ترشح انسولینی نخواهید داشت. و به این ترتیب روند کاهش وزن شما سریع تر میشود

چون هدف اینه که وقتی که شما با کتو تطابق پیدا کردید بدن شما چربی های خودش را مصرف کند ، نه چربی های اضافه وارد شده را.

پس نیاز شما به چربی غذایی خیلی کمتر میشود. و بدن شما به این چربی اضافه نیاز ندارد و حتی ممکنه با خوردن چربی اضافه حالت تهوع پیدا کنید چون بدنتان میتواند در بین وعده‌های غذایی از چربی‌های خودش مصرف کند.

اما اگر میخواهید وزنتان ثابت بماند میتوانید چربی تان را بیشتر بکنید.