چند اصل مهم در تثبیت وزن بعد از رژیم کتوژنیک

همانطور که می دانید مهمترین جنبه رژیم بر پایه چربی یا هر رژیم غذایی دیگری مرحله «تثبیت» آن است به طوری که فرد در این مقطع بعد از رسیدن به وزن مطلوب باید هدفش را از «کاهش وزن» به «تثبیت» آن عوض کند.

ضمن تبریک به کسانی که با رژیم کتوژنیک به وزن مطلوب رسیده اند و قصد برگشت به سفره گرم خانواده را دارند در ذیل به چند اصل و نکته مهم در مرحله تثبیت بعد از پایان رژیم کتوژنیک اشاره می شود

بدیهی است در صورت رعایت نکردن نکات کلیدی که در زیر اشاره خواهد شد واقعیت غم انگیزی پیش رو است و آمار ناامید کننده ای در این زمینه وجود دارد.

توصیه های اساسی:

1-حذف کربوهیدراتهای اضافی و ناسالم برای همیشه

2- پیدا کردن عادت های ورزشی برای همه عمر

3- روزه داری متناوب

افزایش وزن اولیه پس از اضافه کردن کربوهیدرات ناشی از «وزن آب» می باشد و اهمیت چندانی ندارد لذا افتراق بین افزایش وزن و افزایش چربی واقعی مهم است.

✳️با قرار دادن کربوهیدرات در رژیم غذایی در گذر زمان چربی از چرخه ی سوخت خارج و ذخیره چربی ها اتفاق می افتد.

✳️جهت پیشگیری از افزایش مقاومت به انسولین بعد از اتمام رژیم های کم کربوهیدرات ایجاد تعادل بین مصرف انرژی با دریافت انرژی لازم است و کلید این تعادل «ورزش» و «روزه داری متناوب»  می باشد

✳️برای پایان دادن به رژیم کتوژنیک باید به آرامی کربوهیدرات را اضافه کرد به طوری که حداکثر باید تا ۳۰ گرم کربوهیدرات در روز اضافه شود تا از مشکلات احتمالی‌ و افت قند خون جلوگیری شود.

✳️در درجه اول سبزیجات باید مصرف شود و مصرف ماکارونی، برنج و نان محدود باشد

✳️در افرادی که رژیم کتوژنیک را رعایت کرده اند ولع زیاد برای مواد با شاخص گلیسمی بالا کم شده است لذا به راحتی می‌توان آنها را محدود کرد.

✳️اگر مصرف زیاد کربوهیدرات اتفاق افتاد باید به موازات آن فعالیت ورزشی و فیزیکی زیاد شود تا اثر آن خنثی گردد. واقعیت این است که تنها از محدودیت رژیم غذایی و گرسنه ماندن نمی توان برای تثبیت وزن استفاده نمود لذا برای رسیدن به این هدف باید ترکیبی از «محدودیت رژیم غذایی« و «ورزش برای همیشه» را مد نظر قرار بدهیم.

❇️به راستی که بعد از اتمام رژیم کتوژنیک ، جهت تثبیت وزن مطلوب ، رژیم کم کالری برای همه عمر قابل تحمل نیست پس واقع بینانه تر این است که «حفظ عادت های ورزشی خوب را یاد بگیریم» به این دلیل است که در این کتاب ورزش به عنوان یک عامل بسیار مهم و حیاتی در مرحله «تثبیت» وزن مورد تاکید است.

ترجمه و تلخیص : گروه کتوژین منبع :فصل ۱۴ کتاب The_Ketogenic_Diet_A_complete_guide