جایگاه سبزیجات در رژیم کتونیک


برای برخی افراد اصلا قابل تصور نیست که با حذف میوه ها در رژیم کتوژنیک، منابع غنی تری از ویتامینها و مواد معدنی مناسب جایگزین شده است.
شاید شما باور نکنید که فلفل دلمه ای یک منبع بسیار غنی از ویتامین C است! مخصوصا اگر به صورت خام مصرف شود. میزان ویتامین C این ماده را با ویتامین C یک عدد پرتقال مقایسه کنید، بدون اینکه قند اضافه به بدن شما برسد.. این ویتامین نقش اساسی در ساخت کلاژن جدید و تقویت کلاژن فعلی بدن شما دارد. آیا شما هر روز ویتامین C مورد نیازتان را از مواد طبیعی دریافت میکنید؟

🔺 سایر منابع ویتامین C در رژیم کتوژنیک:
کلم سفید، برگ چغندر، کلم بروکلی، توت فرنگی، گل کلم.
این سبزیجات کم کربوهیدرات و مقوی حتما باید جزو برنامه روزانه شما در رژیم کتوژنیک باشند.

گیاهان و سبزیجات تازه علاوه بر فراهم کردن فیبر و پروتئین مناسب، ( بر خلاف تصور عموم که در مورد پروتئینهای گیاهی شناخت زیادی وجود ندارد، گیاهان منبع خوبی از اسیدهای آمینه هستند، کما اینکه این گیاهان هستند که پروتئین کافی برای حیوانات گیاهخوار را نیز فراهم میکنند.) به علت دارا بودن فیتو کمیکال یا آنتی اکسیدان، که در منابع حیوانی موجود نیست، بسیار برای بدن ضروری هستند. به عنوان مثال ، 
سولفورافان موجود در خانواده کلم ها میتواند سیستمهای فعال کننده سلولهای سرطانی را سرکوب کند.
منابع گیاهی علاوه بر اینها، سرشار از منیزیم و  پتاسیم هستند که باعث کاهش فشار خون و کاهش خطر حملات قلبی عروقی میشود.

آجیل‌ها و دانه ها منابع بسیار خوبی از پروتئین های گیاهی هستند که حاوی آنتی اکسیدان های حیاتی برای بدن هستند. که در سبک زندگی امروزه بسیار کمیاب هستند. 
گردو علاوه بر اینها دارای مقادیر زیادی امگا سه است که به کاهش التهاب در بدن کمک میکند. بادام سرشار از کلسیم و فیبر مناسب برای بدن است.