چگونه روند دیابت نوع دو خود را معکوس کنیم؟

 

 

چگونه دیابت نوع 2 خود را معکوس کنیم

 

توسط آدل هایت ، PhD ، MPH ، RDNAdele Hite ، PhD ، MPH ، RDN، بررسی پزشکی توسط دکتر مایکل تامبر ، دکتر مایکل تامبرد

آیا دیابت نوع 2 دارید یا در معرض خطر دیابت هستید؟ اگر چنین است ، پس شما به جای مناسب آمده اید.

این راهنما به شما یک نمای کلی از آنچه باید درباره درمان و معکوس کردن دیابت نوع 2 بدانید ، می دهد. 

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت یا پیش دیابت با تغییر در رژیم غذایی سلامت خود را بهبود بخشیده اند. شما هم می توانید! انجام این تغییرات ممکن است به شما امکان کاهش داروی دیابت را بدهد و همچنین به کاهش وزن شما کمک کند.

1. دیابت چیست؟

به بیان ساده ، دیابت نوعی اختلال در قند خون (گلوکز) و انسولین است. در دیابت ، مشکلی در نحوه تولید یا استفاده فرد از انسولین وجود دارد ، هورمون لوزالمعده که با انتقال آن به خارج از جریان خون و وارد کردن به سلولهای بدن ، قند خون را کاهش می دهد.

دیابت نوع 1 زمانی به وجود می آید که به دلایل خود ایمنی یا دلایل نادر دیگر ، لوزالمعده آسیب دیده و نتواند انسولین تولید کند. این نوع دیابت اغلب در دوران کودکی تشخیص داده می شود اما در بزرگسالان نیز ممکن است بروز کند.

در دیابت نوع 2 ، هم در تولید انسولین توسط لوزالمعده (کمبود انسولین) و هم در استفاده از انسولین توسط بدن نقص وجود دارد (مقاومت به انسولین). وقتی آسیب به سلولهای سازنده انسولین لوزالمعده تا حدی پیش رود که پانکراس دیگر نتواند به طور خود به خود انسولین کافی آزاد کند تا بر مقاومت بدن در برابر آن غلبه کند ، سطح قند خون افزایش می یابد.

گلوکز اضافی در خون یک مشکل است زیرا می تواند به رگ های خونی آسیب برساند. علاوه بر این ، بافتهای بدن نمی توانند به طور موثر از گلوكز برای تأمین انرژی استفاده كنند زیرا مقدار زیادی از آن به جای ورود به سلولها در جریان خون باقی می ماند.

مهم است که تشخیص دهیم سطح بالای گلوکز نتیجه یک فرآیند اساسی است که سالها قبل از بالا رفتن قند خون در جریان بوده است.

خبر خوب این است که رژیم و ورزش می تواند به کاهش مقاومت به انسولین و افزایش وزن مرتبط با آن کمک کند ، که می تواند به جلوگیری یا حتی معکوس کردن دیابت کمک کند.

2. آزمایش قند خون

راهنمای ما در مورد آنچه شما باید در مورد قند خون بدانید می تواند به شما کمک کند هم در مورد قند خون بالا و هم پایین اطلاعات بیشتری کسب کنید. این راهنما به طور خاص بر روی سطح بالای قند خون که در دیابت رخ می دهد ، متمرکز است.

از کجا می دانید که مقدار زیادی قند در خون دارید؟  .

قند خون خود را با محدوده های زیر مقایسه کنید: 

قند خون طبیعی : کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر (5.6 میلی مول در لیتر) پس از ناشتایی شبانه و تا 140 میلی گرم در دسی لیتر (7.8 میلی مول در لیتر) دو ساعت بعد از غذا

پیش دیابت: بین 100-125 میلی گرم در دسی لیتر (5.6-7.0 میلی مول در لیتر) پس از ناشتایی شبانه

دیابت: 126 میلی گرم در دسی لیتر (7.0 میلی مول در لیتر) یا بالاتر بعد از ناشتایی شبانه یا بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر (11.1 میلی مول در لیتر) در هر زمان

بخاطر داشته باشید که برای تشخیص دیابت یا پیش دیابت نباید از قرائت گلوکومتر به تنهایی استفاده کنید. اگر قند خون شما در یک گلوکومتر زیاد است ، برای تأیید تشخیص از پزشک خود بخواهید آزمایش خون انجام دهد. همچنین ، بیشتر دستورالعمل ها بیان می کنند که یک قرائت غیر طبیعی قند خون برای اطمینان از تشخیص دیابت کافی نیست. حداقل دو مورد لازم است

3. غذا و دیابت

افراد دیابتی در نگه داشتن سطح قند خون در یک حد طبیعی مشکل دارند. با افزایش سطح گلوکز ، خون "خیلی شیرین" می شود.

قند موجود در خون از دو محل تأمین می شود: کبد و غذایی که می خورید. برای کنترل میزان قند کبد نمی توانید کارهای زیادی انجام دهید ، اما می توانید غذاهایی را که می خورید کنترل کنید.

غذاها از سه دسته گسترده تشکیل شده اند که به عنوان عناصر مغذی بزرگ (مواد مغذی اصلی) شناخته می شوند: کربوهیدرات ، پروتئین و چربی. بسیاری از غذاها ترکیبی از دو یا هر سه عنصر درشت مغذی هستند ، اما ما اغلب غذاها را بر اساس اینکه کربوهیدرات ، پروتئین یا چربی هستند دسته بندی می کنیم.

کربوهیدرات ها و قند خون

کربوهیدراتها معمولاً از مواد نشاسته ای یا قندی حاصل می شوند و هنگام هضم به گلوکز تبدیل می شوند. وقتی گلوکز وارد جریان خون می شود ، به آن گلوکز خون یا قند خون می گویند.

 

کربوهیدرات ها

هرچه کربوهیدرات بیشتری در یک وعده غذایی مصرف شود ، قند بیشتری در جریان خون جذب می شود و معمولاً قند خون را بالا می برند. برخی از غذاهایی که فکر می کنیم آنها "سالم" هستند - مانند میوه - می توانند قند زیادی داشته باشند. و بسیاری از مردم نمی دانند که غذاهای نشاسته ای - مانند نان ، برنج ، ماکارونی و سیب زمینی - هنگام هضم آنها به سرعت به شکر تبدیل می شوند.

برای برخی افراد ، خوردن سیب زمینی می تواند قند خون را به اندازه خوردن 9 قاشق چای خوری شکر افزایش دهد! پیش بینی دقیقاً واکنش قند خون کسی دشوار است ، زیرا احتمالاً بر اساس ژنتیک و حساسیت پایه انسولین متفاوت خواهد بود.

 با آزمایش قند خون قبل از خوردن غذا و هر 30 دقیقه پس از خوردن غذا تادو ساعت ، می توانید  متوجه شوید که چگونه غذاهای مختلف بر میزان گلوکز خون شما تأثیر می گذارند. نتایج می تواند شما را شگفت زده کند!

پروتئین

غذاهای حاوی پروتئین شامل تخم مرغ ، مرغ ، گوشت ، غذاهای دریایی و توفو است. اگرچه افراد پاسخ های متفاوتی به این غذاها دارند ، اما مصرف مقادیر متوسط پروتئین در یک وعده غذایی به طور کلی تاثیری خفیف و یا بدون تأثیر بر قند خون دارد.

چربی

چربی رژیم به خودی خود عملاً تاثیری بر قند خون ندارد. با این حال ، ما به ندرت به تنهایی چربی می خوریم. بعضی از غذاها مانند پنیر ، بیشتر از پروتئین و چربی تشکیل شده اند. این غذاها احتمالاً قند خون شما را خیلی بالا نمی برند.

اما سایر غذاها مانند دونات و سیب زمینی سرخ کرده بیشتر از کربوهیدرات و چربی تشکیل شده اند. از آنجا که سرشار از کربوهیدرات و چربی هستند ، این مواد غذایی به طور قابل توجهی قند خون شما را افزایش می دهند.

 

4. نحوه کاهش قند خون با رژیم غذایی

اگر غذاهایی که باعث افزایش قند خون می شوند را از رژیم غذایی خود حذف کنید چه اتفاقی میافتد؟

اما یک عکس هزار کلمه ارزش دارد. اینها فقط تعدادی از غذاهای خوشمزه هستند که قند خون را خیلی بالا نمی برند:

غذاهایی که قند خون را بالا نمی برند

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اکنون رژیم غذایی را اساساً بر اساس غذاهای کم کربوهیدرات انتخاب می کنند و بسیاری از پزشکان نیز در حال گرفتن این رژیم هستند

 

فرد مبتلا به دیابت نوع 2 اغلب متوجه می شود که با شروع اولین وعده غذایی  کم کربوهیدرات، قند خون وی بهبود می یابد. نیاز به داروها ، به ویژه انسولین ، معمولاً بطور چشمگیری کاهش می یابد. کاهش قابل توجه وزن و بهبود شاخص های سلامتی را به دنبال دارد.

 سرانجام ، افراد معمولاً احساس بهتر پیدا میکنند دارند و انرژی و هوشیاری بیشتری داد. 

انتخاب غذاهای کم کربوهیدرات راهی موثر برای کمک به شما در کنترل قند خون است و برای اکثر افراد بی خطر است. با این حال ، اگر داروهایی برای دیابت خود استفاده می کنید ، باید با راهنمایی  پزشک خود در هنگام تغییر رژیم خود ، داروها را تنظیم کنید ، زیرا ممکن است نیاز به داروها ، به ویژه انسولین بسیار کاهش یابد.

5. علم معکوس کردن دیابت

   انجمن دیابت آمریکا در سال 2019 اظهار داشت که کاهش مصرف کربوهیدرات موثرترین استراتژی تغذیه ای برای بهبود کنترل قند خون در بیماران دیابتی است.

تحقیقات نشان می دهد که رژیم های کم کربوهیدرات گزینه ای مطمئن و موثر برای درمان دیابت نوع 2 است. این مجموعه از شواهد شامل بررسی سیستماتیک و متاآنالیز آزمایشات کنترل شده تصادفی است.

یک متاآنالیز از سال 2017 نشان داد که رژیم های کم کربوهیدرات نیاز به داروی دیابت را کاهش می دهد و همچنین برخی از نشانگرهای زیستی را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود می بخشد. این شامل کاهش قند سه ماهه و تری گلیسیریدها و فشار خون است. و افزایش کلسترول با چگالی بالا (HDL) که گاهی کلسترول "خوب" نامیده می شود.

علاوه بر این ، در یک آزمایش غیر تصادفی از مرکز ویرتا ، گروه مداخله افراد مبتلا به دیابت نوع 2 رژیم بسیار کم کربوهیدرات را دنبال کردند و تحت نظارت از راه دور توسط پزشکان و مربیان بهداشت قرار گرفتند. پس از یک سال ، 94٪ از افراد گروه کم کربوهیدرات مصرف انسولین خود را کاهش داده یا متوقف کرده اند. بعلاوه ، 25٪ دارای در محدوده طبیعی  قند و بدون نیاز به هیچ دارویی بودند ، و این نشانگر این است که نشان می دهد بیماری آنها در حال بهبود است .35٪ اضافی فقط با متفورمین همین کار را انجام می دهند..

 

این شواهد نشان می دهد که دیابت نوع 2 حتما بیماری پیشرونده و غیرقابل برگشت نیست. این واضح است که یک بیماری قابل درمان است.

 

6. پیام امید

در  50 سال پیش ، دیابت نوع 2 بسیار نادر بود. اکنون ، در سراسر جهان ، تعداد مبتلایان به دیابت به سرعت در حال افزایش است و به 500 میلیون نفر می رسد . این یک اپیدمی جهانی است.

در گذشته ، تصور می شد که دیابت نوع 2 یک بیماری پیشرونده است و هیچ امیدی به برگشت یا بهبودی ندارد. 

اما اکنون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند امیدوار باشند که سلامتی خود را بازیابند! امروزه می دانیم که علائم مهم دیابت نوع 2 - قند خون بالا و انسولین بالا - اغلب با یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات، یا جراحی کاهش وزن قابل برگشت است.افرادمجبور نیستند فقط با  دارو  دیابت خود را "مدیریت کنند". در عوض ، آنها اغلب می توانند قند خون خود را با رژیم غذایی به تنهایی پایین آورند و ممکن است از اکثر داروها اجتناب کرده یا آنها را قطع کنند.

سطح طبیعی قند خون و داروهای کمتر یا فاقد دارو احتمالاً به معنای عدم پیشرفت بیماری و پیشرفت عوارض نیست. افرادی که تشخیص دیابت نوع 2 دارند ممکن است بتوانند زندگی سالم و طولانی داشته باشند ، با انگشتان پا ، بینایی و کلیه سالم!

اگر از هیچ دارویی استفاده نمی کنید ، می توانید امروز سفر خود را به سلامتی آغاز کنید. اگر از داروهای دیابت یا سایر بیماری ها استفاده می کنید ، قبل از شروع هرگونه تغییر در سبک زندگی ، مانند رژیم کم کربوهیدرات ، با پزشک خود مشورت کنید ، بنابراین با بهبود قندهای خون ، داروها با خیال راحت تنظیم می شوند .

وقتی آماده شدید ، اینجاست که باید شروع کنید: یک رژیم کم کربوهیدرات برای مبتدیان . در طول سفر خود ، ممکن است از برخی از داستان های موفقیت آمیز دیابت الهام گرفته باشید .