اصول کلی رژیم کتوژنیک ( دکتر برگ )
اصول کلی رژیم کتوژنیک ( دکتر برگ )
 ( ترجمه فایل ویدئویی )
سلام دوستان، من در این ویدئو میخوام اصول کلی رژیم کتوژنیک را به زبان ساده برای افراد تازه کار بیان کنم،
کتو یا کتوز ،کتو چیه؟
وقتی بدن شما چربی رو میسوزونه ،چربیها به این مواد که کتون نام دارند تبدیل میشن، بدنتون میتونه از اونا به عنوان سوخت استفاده کنه. که خیلی سوخت بهتریه و مزیتهای زیادی براتون داره.
من در مورد کتوز تمیز حرف میزنم، اصولی که به شما کمک میکنه سالمتر باشید، 
من در این مرحله روشهایی رو بهتون میگم که سالمتر باشید شما غذاهایی رو میخورید که سالمترن و مواد لازم رو برای بدنتون تامین میکنند، و فعلا وزنتون ثابت میمونه.
موضوع دیگه ای که من پیشنهاد میکنم "روزه داری متناوب "intermittent fasting" است این یک رژیم نیست، این یک الگوی خوردن و نخوردنه. به جای خوردن سه یا شش وعده در روز همراه با میان وعده، تلاش کنید که تعداد دفعات خوردنتون کاهش پیدا کنه چرا؟ چون هر بار که شما چیزی میخورید انسولین ترشح میشه، انسولین بالا برای بدن بسیار خطرناکه،
ما با رژیم کتو و روزه داری متناوب تلاش میکنیم انسولین رو کم کنیم. ما نمیخوایم اون رو به صفر برسونیم، فقط میخوایم اضافه اون رو برداریم.
غالب مردم، انسولین بالایی دارند بدون اینکه خودشون بدونند، چون توی ازمایشات، انسولین چک نمیشه. دکترها قند خون شما رو چک میکنند.
خوب تلاش ما اینه که انسولین رو کم کنیم،
ما باید تعداد دفعات خوردن رو کم کنیم. شما میتونید با خوردن سه وعده در روز شروع کنید، بدون میان وعده، سپس میتونید دو وعده در روز داشته باشید، بعضی افراد در روز هیچ وعده ای ندارند، خوب هدف، کاهش تعداد وعده هاست، در این مرحله لازم نیست کالری دریافتیتان را کاهش دهید، چون در این مرحله هدف ما این است که تعداد وعده ها کاهش پیدا کنه، ولی کالری دریافتی و مواد مورد نیازتون تامین بشه.
وقتی تعداد وعده ها کاهش پیدا کنه، بدن سعی میکنه مواد مغذی بیشتری رو جذب کنه و خودش رو با این شرایط تطبیق میده.
برخی افراد در مورد از دست دادن توده عضلانی نگرانند، اما موضوع بسیار جالب اینه که وقتی شما روزه میگیرید، هورمون رشد بسیار زیاد ترشح میشه تا از تحلیل عضلانی جلوگیری کنه
خوب، عامل دومی که به شما کمک میکنه تا انسولین رو پایین بیارید، کم کردن کربوهیدراتها ست. منظورم شکر، کربوهیدراتهای خالص، گندم، نشاسته، غلات، بیسکویت، کلوچه، آبمیوه، الکل.
من ویدئوهای زیادی در این مورد داشته ام، اما اینجا فقط خلاصه وار بیان میکنم.
 در واقع ما وقتی کربوهیدراتها رو بسیار کم میکنیم و تعداد دفعات خودنمون رو کم میکنیم، وقتی که بدنتون با سوخت چربیها تطبیق پیدا کرد، شما در حقیقت ماشین سلولی در بدنتون فعال میکنید که چربیها رو بسوزونه.
اما اگه شما کربوهیدرات زیادی مصرف کنید چه اتفاقی میفته؟ انسولین ترشح میشه و اون کربوهیدرات وارد شده رو به چربی تبدیل میکنه. در واقع قسمت بالای چربیهای بدن شما از کربوهیدراتهای خورده شده اومدن، نه چربی مواد غذایی.
موضوع دیگه ای که اغلب مردم از اون بی اطلاع اند اینه که در حضور مقدار بالای انسولین در بدن، از دست دادن چربی بسیار دشواره.
اگه شما متابولیسم سرسختی دارید و نمیتونید وزن کم کنید، میفهمیم که شما انسولین بالایی دارید.
ایا تست سریعی برای پی بردن به اینکه ایا انسولینتون بالاست وجود داره؟
بله. همین الان پایین رو نگاه کنید، اگه شکمتون رو دیدید، یعنی انسولینتون زیاده!
چون علایم شایع انسولین بالا شامل این موارد است :
 • چاقی شکمی،
 • فشارخون بالا،
 • کلسترول بالا ،
 • خستگی، خصوصا بعداز غذا خوردن،
 • کاهش قدرت شناختی،
 • افت تمرکز،
 • حافظه ضعیف،
 • خلق تحریک پذیر،
 • گاهی عصبانیت وافسردگی به علت نوسانات قند خون،
 • ولع به خوردن کربوهیدراتها و شکر،
 • احساس گرسنگی در بین وعده های غذایی.

اما وقتی بدنتون به چربیسوزی عادت کرد، در بین وعده های غذایی، چربیهای خودش رو میسوزونه، قبل از این، اون وابسته به وعده های غذاییتون بود، اما حالا که شما چربیهای خودتون رو میسوزونید، از دست گرسنگی راحت میشید. این موضوع باعث آسان شدن کار براتون میشه.دیگه ولع ندارید. این عامل موفقیت کتو و روزه داریه. اگه به این چارت نگاه کنید میبینید که بیست درصد پروتئین، شصت وپنج تا هفتاد درصد چربی و پنج درصد کربوهیدراته. این محاسبات برای افراد کمی مشکله، ساده ترش اینه که اگه به این بشقاب نگاه کنید، این بشقاب شماست:

 • نصف بشقاب باید سالاد یا سبزیجات باشه،
 • یک چهارم بشقاب باید پروتئین باشه.
 • و یک چهارم اخر باید چربی باشه.

این به معنی 65 تا 70 درصد چربیه .دقت کنید که یک گرم چربی، دو برابر بیشتر از دو برابر کربوهیدراتها و پروتئینها، کالری تولید میکنه. در واقع حجم چربی ما زیاد نیست، یک چهارم بشقاب  و حجم کربوهیدرات، این مقدار بسیار کمه.
خوب،در واقع رژیم کتوژنیک و روزه داری متناوب فقط برای کاهش وزن نیست، بلکه هدف اون کمک به شما برای فوق العاده سالم بودن، کاهش التهاب، افزایش قدرت شناختی، بهبود خلق و خوی شما و کمک به زندگی بهتر شماست،

خوب حالا که شما اصول اون رو یاد گرفتید، میتونید بقیه ویدئو ها رو ببینید. ممنون از همراهیتون.