بیان نقش موثری روزه داری متناوب در کاهش وزن و دوره تثبیت وزن توسط دکتر جیسون فونگ

⁦👩‍🎤⁩ سوال: لطفاً در مورد تفاوت روزه داری متناوب و رژیم های کالری شماری توضیح بدهید؟
💚 دکتر فونگ:  روزه داری متناوب یک الگوی غذا خوردن است که  دوره های غذا خوردن و روزه گرفتن را بیان میکند. یعنی در بازه های زمانی، غذا نمیخورید.
بدن شما انرژی غذا را به صورت چربی ذخیره می کند، وقتی که شما روزه میگیرید انرژی ذخیره شده در بدنتان را استفاده می کنید. مثل یک ماشین دوگانه سوز که با برق و گاز کار میکند و هر زمان که یکی از آنها در دسترس نباشد از منبع انرژی دیگر استفاده می کند، بدن شما هم به همین صورت است . وقتی که غذا می خورید هورمون انسولین در بدن شما بالا میرود تا انرژی غذا را به صورت قند برای سلول های شما فراهم کند. اگر شما به صورت مداوم غذا بخورید انرژی وعده غذایی را مصرف می‌کنید و بنابراین از چربی های ذخیره شده استفاده نمی کنید. اما وقتی که شما روزه میگیرید و  مثلا یک وعده غذایی را حذف می کنید هورمون انسولین در بدن کاهش یافته و بدن شما می تواند از چربی ذخیره شده خودش استفاده کند.

با این روش شما عامل هورمونی افزایش وزن را برطرف می کنید. چون با نخوردن غذا و حذف وعده، دسترسی بدن به چربی های ذخیره شده اش را آسان می کنید.
اما در رژیم های کالری شماری، بدن در تمام روز در یک وضعیت کم‌کالری ثابت قرار می‌گیرد و نمی‌تواند به چربی‌های ذخیره شده‌اش دسترسی پیدا کند . چون بدن عادت می کند که در همان وضعیت کمبود کالری باقی بماند. وضعیت متابولیکی بدن افت پیدا کرده و دسترسی بدن به چربی های ذخیره ای اش قفل می شود.
اما وقتی فرد روزه می‌گیرد مثلاً برای چند روز ، بعد از چند ساعت شروع به استفاده چربی های ذخیره شده می کند و کم کم احساس گرسنگی برطرف می شود چون  از چربی‌های خودش به عنوان سوخت استفاده می‌کند.
وقتی شما غذا میخورید انسولین ترشح می شود . انسولین چربی سوزی را قفل می کند و بدن را در شرایط  ذخیره چربی قرار می‌دهد. بدن شما یا در حال چربی سوزی است یا در حال ذخیره چربی و نمی تواند هر دو را همزمان انجام دهد.

⁦👩‍🎤⁩ سوال چه رژیم غذایی را در طول روزه داری متناوب پیشنهاد میکنید؟
💚 دکتر فونگ: شما می توانید در طول روزه داری متناوب هر رژیمی داشته باشید اما ما به صورت کلی رژیم کم کربوهیدرات را توصیه می کنیم. چون اگر شما رژیم غذایی با چربی بالا و کربوهیدرات کم مصرف کنید بدن شما مثل یک ماشین چربی سوزی شده و یا چربی رژیم غذایی یا چربی بدن را میسوزاند . به طور مثال اگر شما رژیم کتوژنیک را داشته باشید، که یک رژیم با کربوهیدرات کم و چربی بالا و پروتئین متوسط است،  بدن در حالت چربی سوزی قرار گرفته و به جای سوزاندن قند، چربی می سوزاند و در این حالت روزه گرفتن برای فرد راحت‌تر خواهد بود چون برای بدن برای سوزاندن چربی آماده تر است.
اما اگر هدف کاهش وزن نباشد، نکته اصلی در مورد روزه داری متناوب این است که از مصرف غذاهای فرآوری شده دوری کنید و غذاهای واقعی بخورید.
 شکر مشکل اصلی است و مصرف آن باید بسیار کم باشد کربوهیدرات های سالم مثل حبوبات و غلات کامل دارای سبوس می‌توانند بعد از فرآیند کاهش وزن به  رژیم غذایی اضافه شوند.
 غذاهای فرآوری شده مثل پودرهای پروتئینی ، شکر، نان و برنج بدون سبوس، شیرینی و غیره باید حذف شود . جوامع گذشته مردم کربوهیدراتهای سالم مصرف می‌کردند و سلامتی نسبی هم داشتند و چاقی و دیابت شیوع کمی داشتند . اصل کلی در روزه داری متناوب پرهیز از خوردن مداوم به صورت ۶ تا ۸ وعده در روز است. به این صورت که یک یا دو وعده غذایی کامل در طول روز داشته باشید. و اصل دوم خوردن غذاهای سالم و طبیعی و پرهیز از غذاهای فرآوری شده در بازه های خوردن است.
هچنین پرهیز از روغن های فرآوری شده مثل روغن های گیاهی بسیار مهم است.  به طور مثال ذرت یک غذای سالم است و خوردن آن برای بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما چون ذرت یک ماده روغنی نیست برای تهیه روغن از آن  باید چندین تن ذرت را در فرآیند فرآوری  کردن وارد کنند که در طول فرایند تهیه روغن های گیاهی مثل ذرت،  مارگارین و غیره مواد التهاب‌های زیادی ایجاد میشود که برای بدن آسیب زا است. بنابراین وقتی که گفته می شود از غذاهای فرآوری‌شده دوری کنید فقط منظور کربوهیدراتهای فرآوری شده مثل شکر و نان و برنج سفید نیست. بلکه  مصرف گوشت‌های فرآوری شده مثل هات داگ و غیره و روغن های فرآوری شده برای بدن مضر است.