رژیم اتکینز به عنوان رژیم غذای تثبیت بعد از رژیم کتوژنیک

رژیم اتکینز به عنوان رژیم غذای تثبیت بعد از رژیم کتوژنیک توصیه شده است

رژیم اتکینز به شما وعده میدهد که نه تنها کاهش وزن پیدا میکنید و گرسنگی نمیکشید، بلکه شما در مسیری قرار میگیرید که سلامت قلبی عروقی، عملکرد مطلوب حافظه خواهید داشت، بلکه از سایر مزیت های این رژیم بهره مند خواهد شد.

رژیم اتکینز به چهار فاز تقسیم میشود.

فاز اول یا فاز القا: کربوهیدرات نت یا خالص دریافتی در این مرحله باید به زیر بیست گرم برسد. این مرحله مشابه رژیم کتوژنیک است.

فاز دو یا ادامه کاهش وزن: با اضافه کردن کم کم کربوهیدراتها ادامه میابد، با اضافه کردن کربوهیدراتها با سرعت پنج گرم هر هفته ، سرعت کاهش وزن کاهش می یابد، در این فاز شما متوجه میشوید که بدنتان چقدر کربوهیدرات را تحمل میکند، و وزن تان هم همچنان کاهش مییابد. این نقطه، نقطه مرزی تحمل کربوهیدرات شماست. این فاز تا زمانی که شما حدود دو کیلوگرم از وزن ایدال فاصله دارید ادامه می یابد. گاهی ممکن است شما فاصله زیادی از وزن مطلوبتان داشته باشید، اما میخواهید تنوع غذایی بیشتری داشته باشید، پس این مرحله برای شما مناسب است. برای افرادی هم که گیاهخوار هستند، این مرحله مناسب است.

چه موادی میتوان در این مرحله اضافه کرد؟ اجیلها، دانه ها، پنیرها و میوه های خانواده بری ها بجز توت سفید.به میزان 5 گرم کربوهیدرات در روز میتوانید از این مواد اضافه کنید.

میتوانید از نرم افزارهای کرب شمار استفاده کنید. دقت کنید که در این مرحله شمارش کالری خیلی مهم نیست، بلکه میزان کربوهیدرات دریافتی مهم است.

فاز 3 یا فاز تثبیت: دریافت کربوهیدرات روزانه افزایش می یابد، تا میزان 10گرم هر هفتە. هدف کلیدی این مرحلە یافتن نقطه مرزی کربوهیدرات برای تثبیت وزن است. این بیشترین میزان کربوهیدراتی است که بدن شما تحمل میکند، تا وزنتان ثابت بماند. بعد از یافتن این میزان کربوهیدرات، شما میتوانید بر اساس ان عادات غذایی بقیه عمرتان را برنامه ریزی کنید. به شما کمک میکند تا بتوانید غذاهای سالم بخورید و از عادات اشتباه قبلی فاصله بگیرید. در این مرحله اگر وزنتان افزایش پیدا کرد، میتوانید یک مرحله به عقب بروید و با کاهش دادن کربوهیدراتتان، وزنتان را ثابت کنید. حتی میتوانید چند هفته به مرحله اول یا فاز القا که مشابه رژیم کتوژنیک است برگردید تا ولعتان به کربوهیدرات از بین برود سپس با روشی که توضیح داده شد مرحله مرحله، هر هفته 5 تا 10 گرم کربوهیدرات به سهمیه روزانه تان اضافه کنید.

چه موادی را در این مرحله میتوان اضافه کرد؟ کربوهیدراتهای طبیعی دارای فیبر که شاخص گلیسمیک زیر 50 داشتە باشند مثل :

میوه ها ی کم شیرین:

سیب، هلو، انگور،گریپ فروت، پرتقال، انار، هندوانه، زرد الو.

از این میوه ها به میزان یک واحد در روز میتوانید بخورید.

از سبزیجات نشاسته ای:

سیب زمینی، هویج، لپه ذرت،شلغم .

به میزان یک عدد متوسط در هفته سوم.

از غلات:

ارد سبوس دار.جو یا نان جو، برنج قهوه ای، کینوا، گزینە های مناسبی برای شروع هستند.

دقت کنید که در این مرحله همچنان گندم و شکر مجاز نیستند.

نان سفید و برنج سفید ممنوع هستند.

در این مرحله میتوانید روزانه یک لیوان شیر کامل بخورید.

مصرف دمنوش های گیاهی، ادویه جات و چاشنی ها توصیه میشود.

مصرف مکملها را ادامه دهید.

بر اساس اشتهایتان از غذاهای مجاز کتوژنیک بخورید.

نیازی به گرسنگی کشیدن نیست.

نیازی به شمارش کالری نیست. چون در این رژیم ولع به کربوهیدرات ها از بین میرود.فقط به عنوان یک راهنمایی کلی ، میزان کالری روزانه برای کاهش وزن در خانم ها 1500 تا 1800 کالری و در اقایان 1800 تا 2000 کالری است.

روغن های مجاز در این مرحله شامل روغن زیتون، کانولا، روغن نارگیل، روغن دانه کتان، کره، مایونز، روغن دانه افتابگردان، روغن کنجد است.

کربوهیدرات هایی که در مرحله تثبیت توصیه میشوند:

دو هفته اول باید نت کرب روزانه شما پنجاه گرم باشد، یعنی شما مثل رژیم کتوژنیک میتوانید بدون محدودیت از سبزیجات مصرف کنید، برای کربوهیدرات باقیمانده حدود بیست گرم خواهد بود، انتخاب هایی برای شما وجود دارند، شما میتوانید بر اساس ذائقه شخصیتان هر روز یکی را انتخاب کنید، اما توجه کنید که کربوهیدرات یک عدد بستنی خیلی متفاوت است از کربو هیدرات یک لیوان اجیل یا یک واحد میوه. و تاثیری که هر کدام بر بدنتان میگذارد متفاوت است، میوه ها و اجیلها سرشار از فیبر و مواد معدنی و ویتامینها هستند.

منبع:سایت www.atkins.com